Teslimat Bilgileri

Siparişini verdiğim ürün ne zaman elimize ulaşır?
Kredi kartı ile vereceğiniz siparişlerinizde banka onayı anında alınabilmekte ve siparişiniz hemen hazırlık aşamasına geçilebilmektedir. Havale siparişlerinizde transfer etmiş olduğunuz ödeme, her mesai günü başlangıcında hesaplarımız kontrol edilerek takip edilmekte ve ödemesi gelen siparişler hazırlık aşamasına alınmaktadır. Eğer siparişinizdeki ürünlerin tedarik aşamasında herhangi bir problem yaşanırsa, ürünle ilgili tüm bilgiler mağaza yetkililerimizce sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize gönderilmektedir. dcptoner.com satın aldığınız ürünleri en kısa süre içinde size ulaştırılmak üzere kargo firmasına teslim etmektedir. Kargo firmaları paketleri teslim aldıktan sonra bulunduğunuz bölgeye göre 3 İş günü içerisinde, adrese teslimat yapılan bölgelerde adresinize, adrese teslimat yapılamayan bölgelerde ilgili kargo şubesine paketleri ulaştırmaktadır.

Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek?
Firmamızın çeşitli kargo firmaları ile anlaşmaları vardır. Sürat Kargo Kargo öncelikli kargo firmasıdır. sipariş aşamasında karşınıza çıkan seçeneklerden kargo firması seçebilirsiniz. Bazı zamanlarda bölge kaynaklı teslimat yapılmasını engelleyici veya yavaşlatıcı nedenlerden dolayı teslimatlarda gecikme yaşanabilmektedir.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?
Sitemizden vermiş olduğunuz muadil toner veya diğer kategorilerdeki tüm ürün siparişleriniz kargoya teslim edildiğinde, sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize ve telefon numaranıza sms olarak siparişiniz ile ilgili kargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilmektedir. dcptoner.com’a üye girişi yaptığınızda, hesabım bölümünden siparişlerinizi görüntüleyebilir ve siparişinizin durumunu anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

Siparişimi teslim alırken herhangi bir ücret ödeyecek miyim?
Gönderilerinizin ücreti kargo firmasına tarafımızdan peşinen ödenmektedir. Teslimat sırasında kesinlikle ekstra bir ücret alınmamaktadır.

Siparişim arızalı ya da yanlış geldi ne yapmalıyım?
Siparişiniz kargo görevlisi tarafından size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda `Hasar Tespit Tutanağı` hazırlatmanız gerekmektedir. Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer husus kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır. Örneğin, `Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır.` gibi bir tutanak, ürünün taşıma esnasında hasar görmediği şeklinde yorumlanacağından değişim esnasında problem yaratmaktadır. Hasarlı çıkan ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız. Örneğin; Ürün elime ulaştığında kontrol edilmiştir ve hasarlı olduğu görülmüştür.

Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Kargo görevlisine tutanağı hazırlatarak ürünü bize ulaştırmanız sonucunda, değişim işlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir. Hasarlı ürün değişimi için kargo firması tarafından tutanak tutulması şarttır.

ÖNEMLİ: Elinize hasarlı ulaşan ürününüzü size teslimatı yapan kargo firması ile bize göndermelisiniz.

Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi ne yapmalıyım?
https://dcptoner.com'dan vermiş olduğunuz siparişlerin tamamına e-fatura veya e-arşiv fatura düzenlenir. Elektronik faturanız tarafınıza e-posta aracılığı ile iletilmektedir. Faturanız tarafınıza ulaşmamış ise dcptoner.com sitemizde bulunan iletişim kanallarını kullanarak elektronik faturanızın yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Gelen ürün benim sipariş ettiğim ürün değil? (Numarası, rengi veya ürün kodu farklı)
Hatalı  gelen ürünü dcptoner.com sitemizde bulunan iletişim kanallarını kullanarak müşteri hizmetlerine bildirmelisiniz. Müşteri hizmetleri yetkilisinin size belirttiği kargo firması ile bize göndermelisiniz. Ürün bize ulaştığında değişim yapılarak en kısa sürede tarafınıza doğru ürün gönderilecektir.

Siparişimde bulunan ürünlerin hepsi bana ulaşmadı?
Faturada belirtilen ürünler pakette bulunmadığı takdirde kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyiniz ve bizimle irtibata geçiniz. Kargo firması tarafından tutanak tutulmalıdır. Tutanaksız talepler için dcptoner.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Teslimat zamanında adreste kimse bulunamazsa ne olacak?
Kargo görevlisi eğer adreste kimseyi bulamazsa, "Kargo İhbar Notu" bırakır ve kargoyu şubeye geri getirir. Bu durumda kargonun alıcı tarafından 3 gün içinde şubeden alınması gerekmektedir. Bu sebeple tarafımıza geri dönen kargolarda, kargo masraflarının alıcıya yansıtılması hakkı tarafımızca saklıdır.

Sipariş verdikten sonra alıcı ismini veya adresini değiştirebilir miyim?
Siparişiniz henüz sevk edilmediği takdirde alıcı ismini veya adresini değiştirebilirsiniz. Adresinize gelecek olan kargo görevlisi kimlik kontrolü yaparak vermiş olduğunuz isme teslimat yapacaktır.

Kargo Teslimatı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?
dcptoner.com’dan verdiğiniz siparişinizde bulunan ürünler size ulaştığında kargo görevlisi yanınızdayken isterseniz teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol edebilirsiniz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık, arıza, darbe ya da eksiklik söz konusu ise kargo tutanağı hazırlatarak bize geri gönderebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kargo görevlisi ile herhangi bir sorun yaşarsanız bize hemen bilgi vermenizi rica ederiz. Tarafımızdan gerekli müdahale en kısa sürede yapılacak ve sorununuz çözüme kavuşturulması için azami gayreti göstereceğimizi garanti ederiz.

Hangi şehirlerden sipariş verebilirim?
Türkiye'nin her yerinden sipariş verebilirsiniz. Türkiye içinde herhangi bir konum sınırlamamız yoktur. Ürünlerin teslimatları yalnızca çalışmakta olduğumuz kargo firmasının bulunduğu bölgelerde yapılabilmektedir. Anlaşmalı olduğumuz kargo firmasının şubesinin olmadığı bölgelerde teslimat yapılamadığından dolayı, müşterilerimizin paketin ulaştırılabildiği kargo şubesine giderek paketi elden teslim almaları gerekebilmektedir.

Yurt dışından sipariş verebilir miyim?
Şuan için Türkiye dışına gönderim yapılamamaktadır.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı