Detaylı Filtre

Baskı Kapasitesi
Marka
Cihaz Uyumluluğu
Renk
Kartuş Türü
Mürekkep Türü
Markalar
Stok Durumu

Kartuş


Kartuş ne işe yarar? Kartuşlar, yazıcılarda baskılama işlemini gerçekleştirmeyi sağlayan sıvı mürekkebin depolandığı bir ekipmandır. Kartuş, mürekkep kartuşu ve toner kartuşu (sadece toner olarak da bilinir) şeklinde temelde ikiye ayrılır. Mürekkep kartuşu, mürekkep püskürtmeli yazıcı modellerinde kullanılırken, toner ise lazer yazıcılarda ve fotokopi makinelerinde kullanılmaktadır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yazdırma işlemi için genellikle birden fazla mürekkep kartuşuna ihtiyaç duyarlar. Çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcı, iki veya dört kartuşla çalışır, ancak fotoğraf yazıcıları gibi daha özel olanlar 6 ila 12 mürekkep kartuşu gerektirebilir. Örneğin renkli mürekkep kartuşları üç rengin (mavi, kırmızı, sarı) kombinasyonu sayesinde tüm renklerde baskı yapabilir. Siyah mürekkep kartuşu ise sadece siyah renkli çıktı verebilir.

Kartuş kullanmanın faydaları

Mürekkep kartuşu yani mürekkep püskürtmeli yazıcılar, fotoğraf baskılama konusunda son derece performanslıdır. Özellikle fotoğraftaki ince ayrıntıları kaçırmaması nedeniyle yüksek çözünürlüklü baskı almak isteyenlere mürekkep püskürtmeli yazıcılar önerilir.

Lazer yazıcıların yazdırmaya başlamadan önce ısınması gerekirken, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda buna gerek yoktur. Bu anlamda kartuş kullanımı zamandan tasarruf sağlamaya da yardımcı olur.

Kartuş çeşitleri nelerdir?

 • Siyah kartuş: Sadece siyah-beyaz baskı almayı sağlayan kartuşlara verilen addır. Genellikle doküman, belge ve benzeri çıktılar almak için tercih edilir. Eğer renkli çıktıya ihtiyacınız yoksa, yazıcınıza sadece siyah kartuş takmanız yeterli olur.
 • Renkli kartuş: Mavi, kırmızı ve sarı renklerine sahiptirler. Renkli kartuşlar bu üç rengin karışımıyla neredeyse bütün renkleri elde edebilirler. Bazı modeller ise tek kartuşta tüm renkleri barındırabilirler. Mürekkep tanklı yazıcılarda ise durum tam tersi, her renk ayrı haznede bulunur. Renkli kartuş fiyatları siyah kartuşlara kıyasla daha yüksektir.
 • Demo kartuş: Tekrar doldurulması mümkün olmayan kartuş türü olarak bilinir. Diğer kartuşlara kıyasla daha az sayıda çıktı verir ve uzun vadede kullanıcılara yüksek maliyetlere sebep olur.
 • Bitmeyen kartuş: Bitmeyen kartuş ürünleri, sanılanın aksine belli bir kullanım ömrüne sahiptir. “Bitmeyen” denmesinin en temel nedeni ise, haznelerinin standart kartuşlara kıyasla geniş olması ve bu sayede tasarruf sağlamaya yardımcı olmasıdır.

Mürekkep tankı ve mürekkep kartuşu arasında ne fark var?

Mürekkep tankı, ismine ilham veren mürekkep tanklı yazıcı modellerinde yer alan bir parçadır. Mürekkep tanklı yazıcı ise mürekkep püskürtmeli yazıcıların bir modeli olarak açıklanabilir.

Klasik mürekkep püskürtmeli yazıcılarda, uygun fiyatlı kartuş bulmak zor olduğundan mürekkep tanklı yazıcılar üretildi. Mürekkep tankları, hem kolay bulunabilen hem de ucuz olan mürekkep şişeleri ile doldurulabilirler. Bu sayede mürekkep kartuşlarına yüksek paralar ödemek yerine, mevcut kartuşunuzu mürekkebi bittikçe doldurarak yazıcınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Muadil kartuş ne demek? Orijinal kartuş nedir?

Mürekkep püskürtmeli yazıcı üreten firmalar, bir de yazıcıda kullanılması için mürekkep kartuşu üretirler ve bunlara “orijinal kartuş” adı verilir. Ancak orijinal kartuş fiyatları yüksek olduğundan özellikle standart ev kullanıcılarına büyük bir maliyet yükü olduğu gözlemlenmiştir.

Buna çözüm olarak, alternatif firmalar tarafından daha ucuz maliyetli ve uygun fiyatlı kartuş modelleri üretilmiştir. Bunlara da “muadil kartuş” denilir. Muadil kartuş fiyatları orijinal kartuş fiyatları ile kıyaslandığında kullanıcıya daha az maliyet yükü olmaktadır.

Muadil kartuş alırken, mürekkebin tam dolu olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Sıradan muadil kartuşlarda en çok karşılaşılan sorunların başında bu geliyor. Sıvı mürekkebin tam dolu olmaması, baskı sayısını olumsuz anlamda etkiliyor. DCP Toner markalı muadil kartuş ürünleri sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz. Birinci sınıf kalite ile üretilmiş, gerekli tüm testleri yapılmıştır ve kullandığınız mürekkep püskürtmeli yazıcı ile tam uyumludur.

DCP Toner markalı en iyi ve en popüler muadil kartuş modelleri:

 • HP muadil kartuş
 • Canon muadil kartuş
 • Brother muadil kartuş
 • Epson muadil kartuş
 • Lexmark muadil kartuş

DCP Toner’den satın alabileceğiniz garantili orijinal kartuş modelleri:

 • Epson orijinal kartuş
 • Brother orijinal kartuş
 • HP orijinal kartuş
 • Lexmark orijinal kartuş
 • Canon orijinal kartuş

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı