Kartuş Nasıl Temizlenir?

Yazar:
Tarih:

Kartuş Nasıl Temizlenir?

Yazıcılar kullanım açısından çeşitli gelişmelere uğrasa da kartuş temizleme yaşanan temel sorunlardan biridir. Püskürtmeli yazıcılar, sahip oldukları teknoloji sayesinde püskürtme yapan kanallara sahiptir. Kanallarda kuruma ve donma sık şekilde yaşanan problemlerdendir. Kuruma sorununun önüne geçmek için kullanıcıların haftada bir yazıcıyı çalıştırması ve baskı alması gerekir. İhtiyaç duyulmadığı zaman kullanılmayan cihazlar bazı zamanlarda aylarca kapalı şekilde kalabilir.

Kurumuş ve Donmuş Kartuş Temizleme Yöntemleri

Yazıcıların uzun süre kullanılmaması mürekkebin donmasına neden olur. Yazıcıların içinde yer alan kartuşların baskı kafalarında donma ve tıkanma yaşanır. Tıkanma yaşanması alınan baskıların kalitesini oldukça düşürür. Kartuş maliyetleri düşünüldüğü zaman sık şekilde kullanımı tercih de edilmeyebilir. Donma ve kuruma daha çok bireysel yazıcılarda görülen sorunlardan biridir. İş ve okul gibi ortamlarda bulunan yazıcılar sık şekilde günlük kullanıma maruz kalır. Sürekli şekilde kullanılan cihazların kanallarında tıkanma meydana gelmez.

Belli bir süre kullanılmayan cihazlarda bulunan kanalların içinde mürekkep kalır ve zaman içinde kurur. Yazıcıların kullanım sırasında doğru şekilde baskı yapabilmesi için kanalların açık olması gerekir. Kanallar, mürekkeplerin iletilmesinde aktif olarak kullanılan parçalardır. Kaliteli ve doğru şekilde baskı alabilmek için kartuş temizleme için farklı yöntemler tercih edilebilir.

Kurumuş Kartuş Nasıl Açılır?

Kurumuş kartuşları açmak için saf su en etkili malzemelerden biridir. Yazıcının çalışır hale gelmesi için kullanılacak olan suyun içeriği temiz olmalıdır. Mineral, kireç ve çeşitli değerleri bulunmayan ya da düşük olan sular tercih edilmelidir. Tabak ya da daha geniş kaplar içine 2 parmak kadar su eklenmelidir. Suyun sıcaklığı 35 ile 45 derece arasında olmalıdır. Kartuş temizleme adımları öncelikle suyun hazırlanması şeklinde başlamalıdır. Tıkalı olan kartuşların demirli olan kısımları suya temas etmelidir.

Suya temas eden uçlardan kartuşun yayıldığı görülür. Yaklaşık olarak 2 ile 3 dakika arasında suyun içinde bekletilmelidir. Kartuşlar suyun içinden çıkartıldıktan sonra kurutma yapılmalıdır. Peçete ya da kâğıt havlu kurulama işlemi için tercih edilebilir. Kartuşun nemli kalmadığına emin olunmalıdır. Kurutma sırasında hassas olunması gerekir. Çeşmelerden akan suların kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Kolonya gibi alkol içeriği bulunan sıvılar ile kurumuş kartuş temizliği yapılmamalıdır. Kartuşların zarar görmemesi için doğru uygulamalar tercih edilmelidir.

Aşağıda yer alan ürünler ilginizi çekebilir;

 Muadil Kartuş

Orijinal Kartuş

 Yazıcı Mürekkebi

Solüsyon İle Temizleme Yöntemi                   

Kolay kartuş temizleme yöntemi olarak solüsyon kullanımı tercih edilebilir. Kurumuş olan kartuşu temizlemek için solüsyon ve peçete yeterlidir. Yazıcının sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak için özel olarak üretilmiş olan solüsyonlar kullanılmalıdır. Uygun içeriğe sahip olan sıvılar sayesinde pratik şekilde temizlik işlemi yapılabilir. Tabak, bardak ya da uygun olan bir kabın içinde açıcı solüsyon koyulur.

Kartuş, açıcı sıvı içine bırakılır ve yaklaşık 3 ile 4 saat bekletilir. Kartuş içinde bulunan mürekkebin sızdığını görebilmek için şeffaf bir kap tercih edilebilir. Demir gözeneklerin iyi şekilde kurutulmasına dikkat edilmelidir. Peçete ile kurutulan kartuşun kuruduğundan emin olduktan sonra düzgün şekilde mürekkep izi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Damlatma Yöntemi

Kurumuş olan kartuşun doğru şekilde çalışması için tercih edilebilecek yöntemlerden biri de damlatmadır. Solüsyon içine bırakmak yerine solüsyonun damlatılması uygulanabilir. Gözenekler yukarı bakacak şekilde yerleştirilir ve solüsyon damlatılır. Bir süre bekledikten sonra peçete üzerine kartuş temizlenir. Kanalların açıldığından emin olduktan sonra metal parça iyi şekilde temizlenmelidir. Kartuş temizlemek için önemli noktalar son adım olan kurulamadır. Kuruması kartuşun sağlıklı şekilde çalışması için önemlidir. Islak kalan kartuş kanalları zaman içinde çeşitli sorunlar ile karşılaşabilir.


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı