Muadil Kartuşlar Hakkında Tüm Detaylar

Yazar:
Tarih:

Muadil Kartuşlar Hakkında Tüm Detaylar

Mürekkep püskürtmeli yazıcı (Inkjet) sahipleri, artan baskı maliyetleri nedeniyle muadil kartuşları tercih ediyor. Bu makalemizde Muadil Kartuş Nedir? Muadil ile Orijinal Kartuş Arasındaki Farklar Nelerdir? ve Muadil Kartuş Neden Tercih Edilir? sorularına yanıt vereceğiz.

Yazıcı kartuşlarının belirlenen bir sayfa verimi vardır; bu, yazıcınızın bir mürekkep kartuşuyla kaç sayfa yazdırabileceğini ifade eder. Kartuşlar, sayfa başına %5 doluluk oranında test edilmiştir. Bu nedenle, bir yazıcı kartuşu üreticisi, kartuşunun 100 sayfa yazdıracağını belirtiyorsa, her sayfada %5 mürekkeple dolu 100 sayfa anlamına gelir. Örneğin, grafikler ve afişler çok fazla mürekkep kullanır, dolayısıyla bunlardan çok sayıda yazdırırsanız kartuşunuzdan daha düşük sayfa verimi elde edersiniz. Kullandığınız kâğıdın yanı sıra yazı tipi boyutu ve türü de her sayfada kullanılan mürekkep miktarını etkiler.

Muadil Kartuş Nedir?

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar, bütçe dostu fiyata ve kolay kullanım avantajına sahiptir. Lazer yazıcılara kıyasla daha çabuk bozulan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, yüksek bakım maliyeti nedeniyle kurumsal firmalar tarafından tercih edilmemektedir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, kartuşta yer alan mürekkebi yazıcı kafası yardımıyla kâğıda aktarmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda sıvı mürekkep kullanıldığı için kartuş kusuru nedeniyle arızalanma oranı lazer yazıcılara göre yüksektir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için dört farklı kartuş türü üretilmektedir. OEM olarak tabir edilen orijinal mürekkep kartuşları, belirli firmalar tarafından yazıcı üreticilerinin markaları basılarak piyasaya sürülüyor. Fiyat/performans konusunda en iyi seçenek olan muadil kartuşlar ise üçüncü parti firmalar tarafından üretiliyor. Refill (yeniden doldurulmuş) ve Remanufactured (yeniden üretilmiş) kartuşlar ise daha önce kullanılmış ürünlerin düşük fiyat politikasıyla piyasaya kazandırmak üzere hazırlanıyor.

Refill ve Remanufactured mürekkep kartuşları, fiyat/performans konusunda her ne kadar iyi görünse de kullanılan malzemelerin kalitesi nedeniyle yazıcınıza zarar verebilir. Hem Refill hem de Remanufactured mürekkep kartuşları, test sürecinden geçmediği için kullanılan yazıcılarda mekanik ve elektronik arızalara neden olabilir. Bununla birlikte, her iki kartuş türünde de uygun fiyatlı olması için kalitesiz mürekkep kullanılması durumunda yazdırma maliyetinizi ciddi oranda artıracaktır.

Muadil kartuşlar, sürekli artan yazıcı giderleri için uygun maliyetli bir çözümden daha fazlasıdır. Muadil kartuş kullanarak hem israfı azaltabilir hem de doğaya verilen zararı minimuma indirebilirsiniz. DCP Toner üzerinden satın alacağınız muadil kartuşlar, orijinal kartuşlarda olduğu gibi garanti kapsamındadır. Muadil kartuşların hangi durumlarda garanti kapsamına girdiğini öğrenmek için Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza göz atabilirsiniz.

Muadil ile Orijinal Kartuş Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kaliteli bir muadil mürekkepli kartuş ile orijinal kartuş arasında sadece fiyat farkı olduğunu söylemek mümkün. Yazıcı üreticileri, yüksek kazanç oranı hedefi ve tedarik maliyetleri nedeniyle orijinal kartuşları yüksek fiyat etiketiyle satışa sunuyor. Yazıcı üreticilerinin ar-ge faaliyetleri, kullanıcılara sundukları ürünlerin yüksek fiyatlı olmasının bir diğer sebebi olarak nitelendirilmektedir. Muadil kartuşlar üreticileri ise yüksek üretim kapasitesi ve düşük tedarik maliyetleri sayesinde ürünlerini daha ucuza kullanıcılara sunuyor.

Mürekkep kuruması ve yazıcı kafasındaki tıkanıklıklar, yazıcısını nadiren kullanan kişilerin en önemli sorunları arasında yer alıyor. Orijinal kartuşlarda, ayda birkaç sayfa çıktı alan kullanıcılar, mürekkebin kurumasını engelleyen kimyasal çözeltiler bulunuyor. Her ne kadar yaygınlaşmasa da günümüzde bu kimyasala sahip muadil kartuş bulmak da mümkün.

Muadil kartuşlar, uygun koşullarda saklandığında orijinal kartuşlar gibi uzun süre kuruma sorunu olmadan muhafaza edilebilir. Sadece siyah/beyaz çıktı alan kullanıcılar için kaliteli muadil kartuş kullanımı fiyat/performans konusunda yarar sağlayacaktır.

Muadil Kartuş Neden Tercih Edilir? Muadil Kartuş Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kullanıcılar, muadil kartuşları fiyat etiketi nedeniyle tercih ediyor. Her ne kadar tüm muadil ürünlerin orijinal kartuşlara göre fiyat avantajı olsa da seçeceğiniz ürünün baskı kalitenizi doğrudan etkileyeceğini belirtmekte fayda var.

Kaliteli muadil kartuşlar, orijinal ürünlerden yüzde 60’a varan fiyat farkıyla aynı kalitede baskı imkânı sunabiliyor. Baskı kalitesiyle birlikte, orijinal kartuşlardan daha fazla çıktı sayısına ulaşabileceğiniz muadil kartuş markaları da mevcut.

DCP Toner üzerinden satın alacağınız muadil kartuş modelleri, 24 ay garantiye sahip. Kartuş ile ilgili yaşayacağınız herhangi bir üretim sorunda DCP Toner teknik destek imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Orijinal kartuşlar, kalite kaygısı nedeniyle her daim aynı renk kalitesiyle kullanıcılara sunulur. Kalitesiz muadil kartuş aldığınızda bir sonraki ürünün aynı kalitede olacağı satıcı tarafından garanti edilmez. Web sitemizden satın alacağınız muadil kartuşlar, standart renk doygunluğuna ve mürekkep kalitesine sahiptir.

Muadil kartuş avantajları

  • Muadil kartuşların en büyük avantajlarından biri pigment veya boya bazlı mürekkebin hemen kurumasıdır. Bu nedenle, baskı sonrası kâğıda dokunduğunuzda lekelenme olmaz.
  • Muadil kartuşlardaki mürekkeplerin diğer bir avantajı da genellikle daha fazla mürekkep içermeleridir. Sonuç olarak bu, daha ucuza daha fazla sayfa yazdırmak anlamına gelir. (Kalitesiz muadil kartuşlar, çıktı sayısı konusunda beklentilerinizi karşılayamaz.)
  • Muadil kartuşlar daha ucuzdur uzun vadede önemli miktarda para tasarrufu yapmanızı sağlar.
  • Baskı kalitesi nadiren orijinal kartuşlardan farklıdır. Çoğu zaman, muadil kartuşlar orijinaliyle aynı değeri sunar.

Muadil kartuş dezavantajları

Dezavantajlı durumların sadece kalitesiz muadil kartuşlar için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Kaliteli HP muadil kartuş aldığınızda, ya da diğer markalarda kaliteli kartuş aldığınızda bu listede yer alan hiçbir sorun ile karşılaşmayacaksınız.

  • Bazı muadil kartuşlarda kullanılan renk pigmenti ve mürekkebin kalitesiz olması nedeniyle, baskı kalitesi gözle görülür bir şekilde düşer.
  • Kalitesiz muadil kartuşlar, plastik aksamda kullanılan malzemeler nedeniyle yazıcınıza zarar verebilir. Örneğin, kullandığınız kartuşun haznesi delindiği takdirde yazıcınızın elektronik kartı zarar görecektir. Kalitesiz muadil kartuşlarda kullanılan çiplerin de cihazınıza zarar verebileceğini belirtmekte fayda var.
  • Kalitesiz muadil kartuşlarda garanti ve iade politikası bulunmadığı için herhangi bir sorun yaşadığınızda ürününüzü yenisiyle değiştirme imkânı sunulmaz. DCP Toner üzerinden satın alacağınız muadil kartuşlar, garantilidir.
  • Kalitesiz muadil kartuşlar, herhangi bir standarda uygun şekilde üretilmediği için baskı kusur oranları yüksektir. Üretim esnasında kartuş haznesi ve mürekkepte oluşan hatalar, kullanıcıların karşısına baskı kusuru olarak çıkacaktır.
  • Kalitesiz muadil kartuş kullandığınızda muadil kartuş nedeniyle yazıcınızda oluşacak hasarlar, cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olacaktır.

DCP Toner web sitesi, her geçen gün genişleyen ürün gamına sahiptir. Web sitemiz üzerinden Lexmark 100XL ve HP 920XL gibi en çok satan yazıcıların kaliteli muadil kartuşlarını satın alabilirsiniz. Aklınıza takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere direkt ulaşabilirsiniz. DCP Toner güvencesiyle satın alacağınız tüm ürünler, belirli koşullar altında garanti kapsamındadır.


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı