Muadil toner nedir?

Yazar:
Tarih:

Muadil toner nedir?

Günümüzde birçok lazer yazıcı sahibi, maliyet artışı nedeniyle orijinal toner yerine muadil toner tercih ediyor. Bu makalemizde Muadil toner nedir? Muadil toner doldurulur mu?, Muadil toner zararlı mı?, Çipsiz muadil toner nedir? ve Muadil toner yazıcıya zarar verir mi? sorularını yanıtlayacağız.

Lazer yazıcılar, fotokopi makineleriyle aynı yazdırma işlemini kullanır. Her iki cihazda da çıktı almak için geliştirilen lazer teknolojisi mevcuttur. Toner adı verilen sarf malzemeler, lazer yazıcıların ve fotokopi makinelerinin çıktı almalarını sağlayan ana bileşenler arasında yer alır.

Lazer yazıcınızın toneri bittiğinde, yapacağınız araştırma ile orijinal toner, muadil toner ve yenilenmiş toner kavramlarına denk geleceksiniz. Evinde veya ofisinde Lazer yazıcı kullananlar için kaliteli toner seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

Muadil toner nedir?

Mürekkep kartuşlu (inkjet) yazıcılarda olduğu gibi lazer yazıcılarda da orijinal ve yan sanayi olarak nitelendirilen muadil parçalar satın alınabiliyor. Lazer yazıcı sahipleri, maliyet ve baskı avantajı sebebiyle tercihini çoğu zaman muadil tonerden yana kullanıyor.

Tedarikçilerin yazıcı tonerlerinin satışına yazıcı üretim ve geliştirme maliyetlerini dahil etmesi gerekmediğinden, mudail ürünlerin maliyeti orijinal tonerden daha düşüktür. Muadil toner üreticileri, yalnızca kartuşun üretimine ve kalitesine odaklanarak tonerlerini orijinal ürüne kıyasla çok daha düşük bir fiyata sunmayı göze alabilirler.

Brother ve HP, en çok kullanılan lazer yazıcı markaları arasında yer alıyor. Dayanıklılık ve parça temini gibi sebeplerden dolayı tercih edilen markaların muadil tonerlerini bulmanın daha kolay olduğunu söylemek mümkün. 

Muadil toner doldurulur mu? lazer yazıcı sahiplerinin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Tüm modeller için geçerli olmasa da muadil tonerlerin çoğu tekrar doldurulabilir şekilde üretilmektedir.

Muadil toner dolumu için, toner dolum kiti ve toner tozu satın almalısınız. Bu tarz işlemler sağlığa zararlı olabileceğinden dolayı önlem olarak maske takmanızı tavsiye ediyoruz. (Toner söküm işlemi hakkında herhangi bir teknik bilgisi olmayan kullanıcılara toner dolum işlemi tavsiye edilmemektedir.)

Muadil toner zararlı mı?

Muadil toner yazıcıya zarar verir mi? sorusuna direkt evet ya da hayır cevabı vermek mümkün değil. Kaliteli muadil tonerler, neredeyse orijinal toner kalitesinde baskı olanağı sağlamaktadır. Bununla birlikte, kaliteli muadil toner kullanımında lazer yazıcıya herhangi bir mekanik ve yazılımsal zararın gelmesi mümkün değildir.

Kaliteli muadil tonerler, orijinal tonerlere yakın veya daha fazla baskı ömrü sunabilir. Kullanılan materyaller ile alakalı olan bu durum, yazıcınızın herhangi bir zarar görmesine de engel olur.

Yazıcılar, genellikle mekanik problemlerden dolayı arızalanmaktadır. Kalitesiz muadil toner veya yenilenmiş toner kullandığınızda cihazınıza mekanik zarar verme riskini artırmış olursunuz.

Kalitesiz muadil toner tercihi, cihazınıza toner tozu bulaşma riskini artırabilir. Düşük kalitede üretilen plastik aksam, toner kartuşunun delinmesine ve toner tozunun cihazınıza zarar vermesine sebep olabilir. Muadil toner satın alırken, kaliteli ürün tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

 Muadil Toner çeşitlerini inceleyerek karar verebilirsiniz.

Çipsiz muadil toner nedir?

Toner çipi, fiziksel olarak küçük bir devre kartıdır. Tonerde ürün model bilgilerini, baskı kapasitesini, kalan mürekkep seviyesini vb. kaydetmek için kullanılan bir kimlik kartı olarak nitelendirilebilir. Başka bir deyişle bu küçük devre kartı, bilginin depolanması ve aktarılması için ek bir donanım olarak olarak çalışır.

Bir toner kartuşunda çip yoksa bu, kartuşun yazıcının elektronik sistemiyle doğrudan iletişim kuramayacağı anlamına gelir. Genel olarak konuşursak, muadil toner üreticileri, sensör çipi olmayan toner kartuşları üretir.

HP ve OKI gibi üreticiler, yazıcınızın kaç sayfa yazdırdığını kontrol etmek ve toner bittiğinde tekrar engellemek için orijinal tonerlere çip eklemektedir. Brother gibi bazı markalar ise çip kullanmak yerine farklı teknolojiler ile yazıcı tonerlerinin bittiğini hesaplamaktadır. Örneğin Bother, kartuş dişlisi üzerinden hesaplama yaparak toner bilgisini kaydetmektedir. (Bother marka yazıcınız için firmamız üzerinden muadil toner satın aldığınızda, toner azaldı uyarısıyla karşılaşırsanız cihazınızı açıp kapatarak bu uyarının silinmesini sağlayabilirsiniz.)

Orijinal toner tekrar doldurulduktan sonra, üreticilerin geliştirdikleri çipler yenileriyle değiştirilse de bu tür elektronik devrelerin yazıcınıza zarar verme riski mevcuttur. Muadil tonerler, orijinal modellerle aynı teknik özelliklere sahiptir. Bu yüzden, satın almak istediğiniz modelin orijinal tonerinde çip varsa çipli muadil toner almanız gerekmektedir.

Çipli toner kullanılan lazer yazıcınızı çipsiz muadil toner ile çalıştırmayı denediğinizde başarısız olacaksınız. DCP Toner üzerinden muadil toner araştırması yaparken, ürünün  satın alma sayfasında çipli (Chip) olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kaliteli muadil toner nasıl anlaşılır?

Bazı toner üreticileri, artan maliyetler nedeniyle ürünlerini tam dolu halde göndermemektedir. Bu tarz ürünlerde baskı kalitesi görece iyi olsa da, alacağınız çıktı sayısı az olacağı için sayfa başına maliyetiniz büyük oranda artacaktır.

Kaliteli ve kalitesiz muadil tonerleri fiyat etiketi üzerinden ayırt etmek mümkün. Günümüz şartlarında artan hammadde/elektrik maliyeti ve dolar kurunu göz önünde bulundurduğunuzda, rakiplerinin neredeyse üçte biri fiyat etiketine sahip muadil tonerler ne yazık ki beklentilerinizi karşılayamayacaktır.

Kaliteli muadil tonerlere ulaşmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise raf ömrü. Bazı muadil toner üreticileri, kullandıkları materyal nedeniyle uzun raf ömrü sunamamaktadır. Toner satın almadan önce, tedarikçinize ürünün raf ömrünü sormalısınız.

Kalitesiz muadil tonerlerde, toner tozu sızıntısı ve baskılarda çizgilenme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte bu tarz ürünlerde, mekanik aksamın kalitesizliği nedeniyle ses çıkarma, yazdırma esnasında nokta bırakma gibi sorunlarla da sıkça karşılaşılmaktadır. DCP Toner üzerinden satın aldığınız muadil tonerler, bu tarz sorunların önüne geçilmesi için A+ kalitede üretilmektedir.

Çoğu firma, muadil toner için garanti vermemektedir. DCP Toner bünyesinde satışa sunulan tüm muadil tonerler, fabrikasyon hatalara karşı satış sonrası garantiye sahiptir. Üretim esnasında oluşan ve test aşamasında fark edilmeyen hatalar için ürünlerinize bire bir değişim garantisi veriyoruz.

Her teknolojik üründe olduğu gibi yazıcıların muadil yedek parçalarında da DCP Toner olarak, satışını yaptığımız ürünlerin orijinal toner gibi çalıştığından emin olmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Kalite standartlarımızın yüksek olması nedeniyle orijinal toner ile alınan baskılara kıyasla gözle görülür bir fark hissetmeyeceğinizi belirtmek isteriz.

Kaliteli muadil toner fiyatları hangi aralıktadır?

Muadil toner fiyatları, ülkemizdeki dolar kuru ve malzeme maliyetleriyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Muadil toner satın alma sayfamızı ziyaret ederek kaliteli muadil tonerlerin güncel fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

DCP Toner üzerinden HP muadil toner fiyatlarına göz atabilirsiniz. HP marka lazer yazıcılarda 285a muadil toner, web sitemizde en çok tercih edilenler modeller arasında yer alıyor.

Brother, Canon, Epson, HP, Lexmark, OKI, Pantum, Samsung ve Xerox markalarınım muadil toner modellerini websitemiz üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca, her geçen gün artan ürün gamımızda yer almayan modeller için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Web sitemiz üzerinden yapacağınız alışverişlerde muadil toner modellerimiz için satış garantisi sağladığımızı hatırlatmakta fayda var. Satın aldığınız üründe, fabrikasyon hata mevcut ise ürününüzü koşulsuz olarak değiştiriyoruz. DCP Toner üzerinden satın alacağınız A kalite muadil tonerleri güvenle kullanabilirsiniz.


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı