Muadil toner ve diğer toner türlerindeki farklar

Yazar:
Tarih:

Muadil toner ve diğer toner türlerindeki farklar

Merhaba, bu yazımızda sizinle toner türleri arasındaki farkları tanıtıyor olacağız. Orijinal toner, muadil toner ve onarılmış toner arasındaki farkları öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz. Toner türleri arasındaki farklardan bahsetmeden önce gelin tüm toner türleri hakkında bilgilenelim.

Orijinal toner (OEM) nedir?

OEM (Original Equipment Manufacturer) ürün olarak da bilinen orijinal tonerler, yazıcıyı üreten şirket tarafından satışa sunulur. Genel olarak muadil ve onarılmış tonerlerden daha pahalı olan orijinal toner, müşterilere düşük hata ve arıza oranı sunar.

Orijinal toner, kullandığınız makine ile aynı şirket tarafından üretildiği için belirli kalite standartlarını sağlamaktadır. Orijinal tonerler, onarılmış tonerlerin aksine her üründe aynı kalitede baskı imkânı sunar. Bazı seçkin muadil toner markaları, orijinal tonerlerde de olduğu gibi her seride aynı kalitede baskı almanıza imkân tanır.

Muadil toner nedir?

Her üçüncü taraf üretim sektöründe olduğu gibi baskı sektöründe de muadil tonerler farklı kalitelerde üretilmektedir. Ülkemizdeki döviz kuru ve yüksek vergi oranı nedeniyle sıradan muadil toner markaları, düşük kaliteli muadil tonere yönelmektedir, bu da baskı kalitesinde tutarsızlık, toner sızıntısı ve bunların sonucu olarak yazıcı arızalanması gibi sorunlar meydana getirebilir. Bununla birlikte, üretimde kaliteden ödün vermeyen, orijinal toner markalarıyla denk kaliteye sahip muadil toner bulmak mümkün. DCP Toner yalnızca en üst kalitede muadil toner satışı gerçekleştiriyor.

Drum, bıçak ve dişlilerin kalitesi, muadil tonerde maliyete doğrudan etki ediyor. Bununla birlikte, kullanılan malzemelerin kalitesi direkt olarak baskı kalitesini de etkiliyor.

Bazı muadil toner satıcıları, maliyet açısından avantajlı olduğu için düşük kalitede ürünler satıyor. Düşük kalite ürünler, kullandığınız cihazın ömrünün kısalmasına ve hatta bazı durumlarda arızalanmasına sebep olabilir. Düşük kalitede üretilen muadil tonerler, kullanılan toner tozuna bağlı olarak genellikle daha az baskı kapasitesine sahip oluyor. Toner tozu tercihi, baskı kalitesini de doğrudan etkiliyor.

Onarılmış toner nedir?

Bazı kullanıcılar, fiyat avantajı nedeniyle onarılmış toner tercih ediyor. Orijinal tonerlerin belirli işlemlerden geçerek tekrar kullanılabilir hale getirme işleminden elde edilen ürüne onarılmış toner denir. Toner dolumu işlemi ile karıştırılmamalı, toner onarımı sadece toner tozu dolumu yapılan bir işlem değildir. Boş tonerin tüm parçaları incelenir, değişime gerek görüşen tüm parçalar yenisi ile değiştirilir, sonra tekrar doldurulur. Bu işlem sonunda elde edilen tonere onarılmış/yenilenmiş toner adı verilir. DCP Toner onarılmış toner satışı yapmaz, yalnızca sıfır üretilmiş garantili orijinal toner ve yine aynı şekilde sıfır üretilmiş, orijinal kalitesine denk muadil toner satışı gerçekleştirir.

Onarılmış tonerler, hem orijinal hem de muadil ürünlerden elde edilebiliyor. Onarım işlemi esnasında kullanılan yöntemler ve malzemeler, nihai ürünün kalitesini belirliyor. Toner onarımları sırasında düşük maliyet nedeniyle kalitesiz parçalar tercih edilirse kalitesiz ürünler ortaya çıkacaktır. Onarım sürecini yüksek kaliteli parçalar ile gerçekleştiren firmalar bulunmakta, doğru markayı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Toner kartuşları, baskı ile ilgili bazı bilgilerin yer aldığı çiplere sahiptir. Onarılmış tonerlerde bu çip değiştirilmediği takdirde toner azaldı uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Sıradan markaların satışa sunduğu onarılmış tonerler, orijinal ve muadil tonerlere göre ucuz olmasına rağmen istenilen kalitede çıktı alma konusunda çoğu zaman sınıfta kalmaktadır.

DCP Toner olarak, kalite politikalarımız gereği onarılmış toner satışı yapmamaktayız. Müşterilerimize üst düzey ürün gamı ile hizmet verebilmek için A kalite muadil toner satışı gerçekleştiriyoruz.

Genel olarak sunduğumuz muadil toner modelleri şu şekildedir;

Orijinal Toner, Muadil Toner ve Onarılmış Toner arasındaki farklar nelerdir?

Orijinal tonerler cihazınızın markası tarafından üretilirken, muadil tonerleri diğer teknolojik ürünlerde de olduğu gibi farklı markalar üretmektedir. Tıpkı akıllı telefon bataryalarında olduğu gibi, orijinale yakın kalitede muadil toner bulmanız mümkün.

Orijinal tonerler cihazınızın markası tarafından üretilirken, muadil tonerleri diğer teknolojik ürünlerde de olduğu gibi farklı markalar üretmektedir. Tıpkı akıllı telefon bataryalarında olduğu gibi, orijinale yakın kalitede muadil toner bulmanız mümkün.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, muadil ve onarılmış tonerlerde farklı kaliteye sahip birçok marka mevcut. Yüksek kalitede üretilen muadil toner, orijinal toner kadar iyi çıktı alabilmenize olanak tanır. A kalite muadil toner kullanımı, cihazınıza herhangi bir zarar vermez. Ancak onarılmış toner satın aldığınızda kaliteli muadil markalarında elde ettiğiniz baskı kalitesine ulaşmanız için oldukça farklı markayı denemeniz gerekebilir.

DCP Toner’den yapacağınız satın alımlarda, muadil toner modellerimiz için satış garantisi sağlamaktayız. Ürünlerimizde fabrikasyon hata tespit edildiğinde koşulsuz olarak ürün değişimi gerçekleştirebilirsiniz. DCP Toner bünyesinde ülkemizde en çok kullanılan cihazların A kalite muadil ürünleri güvenle kullanabilirsiniz.


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı