Toner atıkları hakkında bilmek istediğiniz her şey

Yazar:
Tarih:

Toner atıkları hakkında bilmek istediğiniz her şey

Toner atık kutusu nedir? nasıl kullanılır?

Atık toner kavramı, lazer yazıcılarda en çok kafa karışıklığına sebep olan konular arasında yer alıyor. Bu makalemizde Atık toner nedir? Boş toner ne yapılır? Atık toner kutusu dolu ne demek? ve Atık toner kutusu nasıl değiştirilir sorularını yanıtlayacağız.

Atık toner nedir?

Bir lazer yazıcınız varsa, atık toner şişesinin ne olduğunu ve neden önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Atık toner kutusunun tam olarak ne olduğunu ve baskı kalitesini artırmak için lazer yazıcınıza nasıl bakabileceğinizi anlatacağız.
Lazer yazıcıyla yazdırırken, tonerin büyük kısmı kağıda bulaşsa da, küçük toner tozu parçacıkları drum ünitesini çevresinde topaklanır. Drum ünitesi çevresinde oluşan topaklanmaya atık toner adı verilir.
Toner tozunun drum ünitesine birikmesiyle birlikte, yazıcı performansında düşüş gözlemlenir. Atık toner temizlenmediği durumlarda lekeli çıktı ve aşırı ısınma başta olmak üzere birçok soruna neden olur.

Atık Toner kutusu nedir? Tonerler nereye atılır?

Atık toner kutusunu tanımlamadan önce, bir lazer yazıcının nasıl çalıştığını öğrenmek gerekir. Bir tüp aracılığıyla kağıdınıza mürekkep basan mürekkep püskürtmeli yazıcıların aksine, lazer yazıcılar bir görüntüleme tamburu kullanır. Yazdırırken, yazıcınızın toner kartuşunun içindeki toner, kartuşun içinden görüntüleme tamburuna hareket eder. Kağıdınızla temas eden ve ardından çıktınızı oluşturan tamburun kendisidir.

Bu işlem sırasında bazı toner parçacıkları, kağıt üzerine yapışmak yerine tamburda toplanır.  Atık toner kutusu olarak adlandırılan parça, toner kalıntılarının filtrelenmesi görevini üstlenir. Atık toner kutusuna sahip lazer yazıcıların drum ünitesinde toner birikme sorunu bulunmamaktadır.

Atık toner kutusu, genellikle eski tip lazer yazıcılarda karşımıza çıkmaktadır. Üreticiler, yeni tip lazer yazıcılarda modernize edilmiş toner kartuşu kullanmaktadır. Modernize edilmiş toner kartuşlarında, atık tonerlerin birikmesi için ayrı bir hazne mevcuttur.

Modernize edilmiş toner kartuşları, kullanıcıların atık toner sorununu en iyi şekilde çözmeye imkan tanımaktadır. Günümüzde her ne kadar modernize edilmiş toner kartuşlu yazıcıların sayısı artsa da, atık toner kutusu halen en yaygın yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Yazıcınızın atık toner şişesine ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, makinenizin kullanım kitapçığına bakabilir veya yazıcı modeliniz için uyumlu yedek parça listelerine göz gezdirebilirsiniz. Uyumlu parça listesinde atık toner şişesinden bahsedilmiyorsa, muhtemelen toner kartuşunun bir parçasıdır.

Atık toner kutusu dolu ne demek?

Zamanla dolan atık toner kutusu, cihaza mekanik ve elektronik zarar gelmemesi için boşaltılmalıdır. Atık toner kutusuna sahip olan lazer yazıcılar, “Atık toner kutusu dolu” uyarısıyla kullanıcıları bilgilendirir.

Atık toner kutusu dolu uyarısı, marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için yazıcınızın kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Atık toner kutusu nasıl değiştirilir?

Yazıcınız atık toner şişenizin dolduğunu size bildirdiğinde, dolu şişeyi değiştirme ve atma zamanı gelmiş demektir. Toner tozları, mürekkep bileşenlerinin kurutulmasıyla elde edilmektedir. Karbon ve polimer gibi ana madeller ile üretilen toner tozlarına direkt temas etmek ve ağzı açık atık toner kutusuyla aynı ortamda bulunmak son derece zararlıdır.

Atık toner şişenizi boşaltırken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü toner tozunun vücudunuza ve yüzünüze teması halinde ciddi sağlık problemleri oluşabilir. Toner kutusu değiştirme ve toner kutusu boşaltma işlemi esnasında koruyucu gözlük takmanızda yarar var.

Şirketler, bazı modeller için yeniden kullanılabilir atık toner kutusu üretse de sağlık açısından zararlı olacağı için toner tozuna temas etmeden geri dönüşüme göndermenizi tavsiye ediyoruz. Kullandığınız cihazdaki atık toner kutusu dolduğunda, gerekli önlemleri alıp satın aldığınız yedek parça ile değiştirebilirsiniz.

Toner satın alarak değişim işlemi yapmaktan da kurtulabilirsiniz.

HP atık toner kutusu değiştirme

(Atık toner kutusu değiştirme işlemi, markaların modellerine göre farklılık gösterebilir. Aşağıda yer alan adımlar HP MFP 178nw, 178nwg, 179fnw ve 179fwg modelleri için geçerlidir.)

  • Yazıcıyı kapatın ve ardından güvenlik önlemi için güç kablosunu prizden çıkarın.
  • Toner kartuşuna erişim sağladığınız kapağı açın.
  • Toner kartuşunu iki tarafından kavradıktan sonra kartuşu kendinize doğru çekin. (Renkli yazıcı kullanıyorsanız tüm toner kartuşların çıkarmak için bu adımı tekrarlamanız gerekmektedir.)
  • TCU adı verilen toner atık kutusunu çıkarın. Atık tonerin dökülmesini önlemek için üniteyi düz bir yüzeye koymanız gerekmektedir.
  • Kullandığınız yazıcı modeli, yeni bir TCU boşaltma işlemine izin vermiyorsa dolu TCU birimini yenisiyle değiştirmeniz gerekmektedir.

Atık toner kutularının çıkarılma ve temizlenme prosedürleri yazıcılarda farklılık gösterebilir. Atık toner kutusu dolu uyarısında olduğu gibi, kullandığınız marka/model için hazırlanan kullanım kılavuzuna göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı