Detaylı Filtre

Markalar
Stok Durumu
 • ix">Toner Çipi

  Toner çipi farklı markalar tarafından üretilen tonerler içerisinde kullanılan teknolojik parçalardan bir tanesidir. Yazıcıların sağlığı ve uzun ömürlüğünün artırtılması adına kullanılır. Toner çipi ile yazıcılar ve tonerler arasındaki uyum sağlanabilir. Bu çipler ile bir tonerin kaç basımlık ömrünün olduğuna karar verilebilir. Ayrıca bir basım işleminde ne kadar toner tozu harcanacağına karar verilmesi mümkündür.

  Markalar yazıcıların ömürlerini korumak amacıyla yeniden doldurulan kartuşların kullanışsız olması için çiplerden faydalanır. Yeniden doldurulma sırasında yazıcının zarar görmesi bu şekilde engellenmeye çalışır. Yeniden doldurulma işleminde yazıcının zarar görmesi mümkün olabilmektedir. Oldukça avantajlı görülen yeniden doldurulma işlemi sıklıkla yapıldığı için markalar önüne geçmek adına çipleri tercih eder. Tonerlerin çoğu çipli ve çipsiz olarak kullanıcılara sunulur.

  Çipli Tonerler ile Sorunsuz Çıktı

  Tonerlerin içerisinde toner çip kullanılır. Bu çipler ile yazıcı ve toner arasındaki kalibrasyon sağlanır. Kalibrasyonun sağlanması için bazı tonerlerin üzerinde çip buluşur. Çipli tonerler olarak kullanıcılara sunulan modellerde baskı sayısı ve baskı kalitesi kontrol altında tutulabilir. Baskı kalitesinin korunması ve yazıcı sağlığının önlenmesi için toner üzerine çip yerleştirilir. Kullanıcılar tonerlerin üzerinde bulunan çipin kullanıcıların müdahalesini önlemek adına koyulduğunu düşünse de yazıcının sağlığına zarar verilmemesi amacı ile orada bulunur.

  Çipli toner baskı sayısını kontrol altında tuttuğu için toner tozu bittiğinde yazıcıya uyarı verir. Toner tozu olmadan yazının zarar görmemesi adına çipli toner sayesinde çıktı alınması engellenir. Bu şekilde yazıcının sağlığı korunmuş olur. Toner ve kartuşları yeniden kullanan kullanıcılar için tercih edilmeyen bir toner çeşididir. Ancak yeniden dolum işlemi avantajlı görülse de toner içerisinde bulunan küçük bir parçaya zarar verilmesi durumunda yazıcını sağlığına zarar verebilmektedir. Muadil tonerler ise çipsiz bir şekilde kullanıcılara sunulur. Ancak yazıcıların kendi markaları ile uyumlu ve orijinal tonerleri tercih etmeleri gereklidir.

  Toner Değişimi ve Çip Değişimi

  Yazıcılar için kullanılan tonerlerin belirli bir baskı zamanı bulunur. Bu noktada kartuşların ya da tonerlerin yenilenmesi gerekir. Ancak bazı kullanıcılar kartuşlarını doldurmayı tercih eder. Tonerlerin doldurulmasını önleyen çipler bulunur. Bu noktada toner çip değişimi tercih edilen bir yöntemdir. Çipler ayrı olarak satılabiliyor olmasından dolayı değişimleri yapılabilir. Çip değişimi için bir uzmana danışılması sonucunda yazıcının garanti kapsamından çıkmaması sağlanabilir.

  Ancak toner çip resetleme yöntemi tercih edilirse yazıcı garanti kapsamının dışına çıkar. Bu nedenle resetleme işlemlerinin yapılmaması tavsiye edilir. HP toner çip değiştirme için markaya başvurulması önerilir. Bu şekilde çipin değiştirilmesi ve takılan tonerin yazıcı tarafından okunması sağlanabilir. Çipsiz üretilen muadil toner kullanımı mümkündür. Ancak yazıcı ile uyumlu tonerin bulunması uzun sürebilir. Ayrıca uyumsuz bir toner ile çalıştırılması sonucunda yazıcı içerisinde problemler oluşabilir.

  Toner Çipi Nasıl Takılır?

  Toner çipi nasıl resetlenir sorusuna verilen yanıt bir yazılı sonucunda çipin devre dışı bırakılması olacaktır. Ancak toner çipinin resetlenmesi işlemi yazıcı ana kart arızası vermesine sebep olur. Ayrıca yazıcının garanti kapsamından çıkması ile oluşan bir problemin çözülmesi zaman alabilir. Bu nedenle çip değiştirme işlemi uygulanır. Lexmark toner çipi değişimi yapılması için bir çip satın alınması gereklidir. Daha sonrasında tonerin üzerinde bulunan çipin çıkarılması ve yerine yeni çipin takılması gereklidir. Toner çipi nasıl takılır kısmında her toner üzerinde farklı konumda olan çipin kaldırılması sonucunda takılma işlemi yapılır. Yeni çip takıldıktan sonra yazıcının uyarı verme ihtimali vardır. Ancak samsung toner çipi modellerinde olduğu gibi yazının iki veya üç kere kapatıp açılması ile yeşil ışığın yanması sağlanabilir.

  Bellek hatası gibi uyarılar alındığında ise çipin doğru yerleştirilip yerleştirilmediğinin kontrol edilmesi gereklidir. Çipin yazıcı içerisinde yazılım ile temas ettiği noktaya uygun takılması önemlidir. Çip hatasından dolayı uyarı alınması normaldir. Bu noktada çipin en doğru konumu bulunana kadar doğru yere takılması önemlidir. Çipin doğru takılmasında problem yaşanıyor ise bir uzmana danışılabilir. Ancak özellikle tonerin üzerinde bulunan çip değişimi kullanıcılar tarafından yapılabilir. Tonerin içerisinde bulunan çipler ise tonerin sökülmesi sonucunda değiştirme yapılabilir. Bu nedenle tonerin üzerinde görülemeyen çipler için uzman yardımı alınması önemlidir. Toner dolum işleminden sonra ideal olan tonerin çipinin değiştirilmesidir. Bu nedenle piyasa içerisinde ihtiyaca yönelik çipler bulunur. Ayrıca çip değiştirme ile yazıcının sağlığına zarar verilmesi de önerilir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı