Alt Kategoriler

Detaylı Filtre

Markalar
Stok Durumu

Toner Drum


Toner drum özellikle lazer yazıcılar içerisinde bulunan ve bilgisayardan alınan verinin kâğıt üzerine aktarılmasını sağlayan parçalardan bir tanesi yazıcı drum parçasıdır. Bu parçalar sayesinde yazıcılardan yüksek kalitelerde çıktılar alınabilmektedir. Toner kadar önemli parçalardan bir tanesidir. Toner yazıcı içerisinde kullanılması gereken parçalar arasında dikkat edilmesi gereken bir parçadır. Yazıcı markaları tarafından üretilen tonerlerin seçilmesi ile yazıcı içerisinde en yüksek verimin alınması sağlanır. Ancak yazıcı kadar önemli parçalardan bir tanesi olan drum yazıcı içerisinde oldukça etkilidir. Tonerin görevini tam anlamıyla yerine getirmesine yardımcı olur. Lazer yazıcı içerisinde görüntü tamburları olarak da bilinir.

Yazıcı Drum Nedir?

Orijinal drum görüntü tamburu olarak ifade edilen ve yazıcı içerisinde bulunan önemli bir parçadır. Şekil veya çizimleri kâğıt üzerine aktaran silindir şeklinde bir parçadır. Toner içerisinde bulunan toner tozu bilgisayardan aktarılan verinin kâğıda getirilmesi için dışarı çıkar. Bu noktada kâğıda transfer işlemini ve yapışmasını drum gerçekleştirir. Drum, drum ünitesi kısmında bulunur. Son zamanlarda piyasaya sürülen yazıcılar içerisinde drum ünitesi toner ile aynı yerde bulunur.

Drum yazıcı içerisinde oldukça önemli bir parçadır. Toner bittikten sonra tonerin bittiği drum tarafından kâğıda geçirilen basit çizgiler ile anlaşılabilir. Birçok yazıcı için muadil drum ürünleri piyasa içerisinde yer alır. Ancak orijinal ürün kadar kaliteli baskı işlemleri gerçekleştirilmez. Drum uzun süreli kullanım imkânı sunar. Ancak kullanılan toner ve toner tozu ile oluşan sürtünmeler sonucunda kullanım ömrü düşer. Bu noktada yazıcı ile uyumlu toner ve toner tozu kullanılmadığında drumun kullanım ömrü de düşecektir. Ayrıca drum oldukça hassastır. Dikkatli kullanılmaması durumunda hasar görmesi mümkündür.

Yazıcı Drum Değiştirme

Drum tonerler kadar hızlı bitmese de kullanım ömrünün sonuna yaklaşabilir. Bu noktada yazıcı drum hatası vermeye başlar. Drum ünitesinin değiştirmesi için uyarılar verilir. Drum ünitesi değiştirilirken orijinal drum ünitesi satın alınmalıdır. Bu şekilde yazıcı ile en uygun drum ünitesi bulunabilir. Ayrıca uyum sorunu yaşanmaz. Ancak piyasa içerisinde orijinalleri kadar başarılı performans gösterebilen muadil drum üniteleri bulunur. Bu noktada yazıcının ömrünün kısalacağı unutulmamalıdır. Ancak orijinal drum ünitelerinin fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı muadillere talep oldukça fazladır. Uygun fiyatı ile orijinali kadar olmasa da başarılı performans göstermesi mümkündür.

Drum ünitesi oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için her adımda dikkatli olunması gereklidir. Drum ünitesi temizliği de yine profesyonel teçhizat ve uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilebilir. Küçük bir parçaya zarar verilmesi sonucunda drum ünitesi ve bunun sonucunda lazer yazıcı içerisinde bir problem ile karşılaşılması mümkündür. Drum ünitesi içerisinde bulunan druma ulaşmak için toner kilidinin bulunması gereklidir. Toner kilidi açıldıktan sonra drumun yerinden çıkarılması ile yeni drum, drum ünitesi içerisine takılabilir. Ancak drum ünitesinin oldukça hassas bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Temizleme yapılamaması durumunda gerekli verim alınamayabilir.

Yazıcı Drum Fiyatları

Orijinal drum ünitesi fiyatları oldukça yüksek fiyatlarda kullanıcılara sunulur. Ancak uzun süreli kullanım avantajları bulunur. Tonerlere göre daha uzun kullanım ömürleri vardır. Drum fiyatları markaya ve yazıcıya göre çeşitlenir. Muadillerine göre yüksek olan drum fiyatları için kullanıcıların çoğu muadil drum çeşitlerini tercih eder. Bu noktada hp 34a drum ünitesi muadil çeşidi gibi pek çok muadil ürün öne çıkar. Orijinal ürünler kadar yüksek performans göstermezler. Ancak ihtiyaç duyulan görevi karşılayabilirler. Markalar tarafından drum ve tonerlerin yazıcıya uygun üretilen modellerinin tercih edilmesi önerilir. Ancak cf219a muadil drum gibi pek çok muadil kullanıcılara daha rahat ve kolay gelir. Muadil drum çeşitleri içerisinde kullanım ömürlerini belirten bir kullanım kılavuzu bulunur. Bu şekilde ne kadar dayanıklılıkları olduğu anlaşılabilir. Drum değişimi sırasında muadil drum da olsa hassas olduğu unutulmaması ile işlemler yapılmalıdır.

Toner kilidi açıldıktan sonra tonerin yerinden çıkarılması gerekir. Daha sonrasında drum ünitesinin içerisinde biriken toner kalıntılarının temizlenmesi ile tercih edilen yeni drumun yerine yerleştirilmesi gereklidir. Temizliğin ihmal edilmesi ile drum sunduğu yüksek performans ile çalışamaz. Muadil drum çeşitleri de orijinal drumlar ile baskı sırasında ısıya ihtiyaç duyar. Bu ısı ile toner tozlarının yazıya yapışması sağlanır. Drum üzerinde bulunan ışığa dayanıklı katmanlar ile baskının kaliteli çıkması sağlanacaktır.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı