Toner nedir? Hangi parçalardan meydana gelir?

Yazar:
Tarih:

Toner nedir? Hangi parçalardan meydana gelir?

Ev veya ofislerimizde kullandığımız lazer yazıcıların ve fotokopi makinelerinin en önemli parçası şüphesiz toner olarak sayılabilir. Yazıcının verdiği çıktıdan alacağınız verim, kullanılan tonerin malzeme kalitesi ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda kaliteli bir yazıcının olmazsa olmazı, içerisindeki tonerdir diyebiliriz.

Toneri, çalışma mantığını ve hangi parçalardan oluştuğunu tanıyalım. Toner nedir? Sanılanın aksine toner başlı başına bir mürekkep değildir. Plastik ile boya, kozmetik, yiyecek gibi maddelerin renklendirilmesinde kullanılan pigment adlı moleküllerden oluşan, elektrik yüklü bir toz karışımıdır.

Pigment kağıda basılacak olan metne veya görüntüye rengini verirken, plastik ise ısıl işlem yoluyla pigmentin kağıda yapışmasını sağlar. Sıvı mürekkep püskürtülerek kağıda aktarılırken, toner ise elektrostatik yüklü olan drum aracılığıyla kağıda aktarılır ve akabinde ısıtılmış silindirler vasıtasıyla fotokopi kağıdı üzerinde eritilir. Örneğin bir lazer yazıcıda, lazer ışını toner tozunun temas edeceği her bir noktada negatif elektrik meydana getiriyor. Tonerin ise pozitif elektrik yükü olduğundan, görüntü drum’ının negatif yüklü kısımlarıyla rahatlıkla kaynaşabiliyor. Bu sayede yazdırılmak istenen görüntü meydana gelmiş oluyor.

Toner, CMYK (Cyan, Magenta, Yellow ve Key) yani Cam Göbeği, Galibarda, Sarı ve Siyah renk sistemini kullanır. Buna da kısaca değinmek gerekirse; ana renkler olan C (Cyan), M (Magenta) ve Y (Yellow) kodlarının bir araya getirilmesiyle lazer yazıcı ihtiyaç duyulan tüm renkleri üretebiliyor. Ancak her tonerde tek renk bulunduğunu belirtmekte yarar var. Örneğin yalnızca siyah renk basan yazıcılara siyah, renkli basanlara ise dört farklı (CMYK) toner takılıyor.

Siz değerli müşterilerimize sunmuş olduğumuz muadil toner çeşitleri şu şekildedir;

Muadil toner nedir? Neden ortaya çıkmıştır?

Her yazıcı ve fotokopi makinesi üreticisinin kendine has tonerleri vardır ve bunlar orijinal toner olarak adlandırılır. Ancak orijinal tonerlerin fiyatı yüksek olduğundan özellikle standart ev kullanıcılarına ciddi bir maliyet yükü oluyor. Buna çözüm olarak “muadil toner” adı verilen, alternatif firmalar tarafından üretilmiş tonerler geliştirildi. Günümüzde de sıkça kullanılıyor.

Muadil toner kalitesi, içerisindeki parçaların kalitesiyle doğru orantılıdır. Yazıcı kullanıldıkça zamanla parçalar yıpranacağından bakıma ihtiyaç duyarlar. Aksi halde yazı rengi, netliği başta olmak üzere baskı kalitesi düşecektir. Birçok kullanıcı, yazıcısı belli bir süre sonra kusurlu baskılar vermeye başladığı zaman “Acaba yazıcım bozuldu mu?” diye düşünmeye başlıyor. Ancak problemin tonerde veya içindeki bileşenlerde olma ihtimali çok yüksek.

Tabii buna karar verebilmek için öncelikle muadil toner parçaları hakkında bilgi edinmek gerekiyor.

Drum nedir?

toner-drum

Bir lazer yazıcı, kullanıcının istediği metni fotokopi kağıdı üzerinde oluşturabilmeyi drum ünitesine borçludur. Şekli itibariyle silindire benzetilen bu parçanın birincil işlevi görüntüyü kağıda aktarmaktır. Bunu, toner tozu parçacıklarını elektrostatik polariteler yoluyla çekip toneri kağıda yapıştırarak gerçekleştirir. Bu görevi nedeniyle “Görüntü Drum’ı” olarak da bilindiğini belirtmekte fayda var.

Drum kapasitesinin üzerinde kullanıldığı takdirde, baskıların rengi ve netliği olumsuz etkilenir ve kağıtlarda lekeler de meydana getirebilir. Tahmin edileceği üzere drum, tonerin kalitesi konusunda belirleyici rol oynuyor. Drum ne kadar iyiyse toner tozunu kusursuz bir şekilde kağıda aktarabilir ve günün sonunda aldığınız çıktıdan memnun kalırsınız.

Bilinmesi gereken önemli bir nokta: Drum’ın da bir baskı ömrü vardır. Yüksek ışığa maruz bırakmak da baskı kalitesini bozacağından son derece tehlikelidir.

Şarj Merdanesi (PCR) nedir?

toner

PCR ile alakalı şunu söyleyebiliriz: Eğer bu teknoloji hiç geliştirilmemiş olsaydı, yazıcı ile her çıktı aldıktan sonra drum ünitesini veya muadil toner değişimi kendisini değiştirmek zorunda kalabilirdik. Bunun nedeni ise, PCR Şarj Merdanesi yeni bir çıktı almadan önce, geçmiş baskıdan kalan görüntüleri drum’dan siliyor. Böylelikle defalarca kez yazdırma işlemi yapabiliyoruz.

Bazen baskıyı aldıktan sonra, kağıt üzerinde hafif silik bir siyahlık olması durumuyla karşılaşmışsınızdır. İşte bunun sebebi PCR Şarj Merdanesinden kaynaklanıyor. Bu parçayı düzenli olarak temizlerseniz, baskı kalitesi de artacak ve istenmeyen sonuçlar yaşamayacaksınız.

Manyetik Merdane (Magnet Roller)

Manyetik Merdane için, “Drum’ın yardımcısı” tabirini kullanabiliriz. Küçük bir değneği andıran bu ince uzun parça, pozitif ve negatif enerji yükünün birbirini çekmesi prensibi sayesinde toner tozu parçacıklarının drum ünitesine transferini sağlar.

Her parçada olduğu gibi, Manyetik Merdanenin temizliğinin de bir hayli önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Parçanın yüzeyi zamanla yıpranabilir ve bu da baskınızda silik alanların sayısını artırarak nahoş bir görüntü oluşmasına yol açar.

Doctor Blade

Doctor Blade, baskılama işlemi sırasında Manyetik Merdanenin hazneden ne kadar toner tozu çekeceğini dengeleyen bir metalik parçadır. Kaliteli bir Doctor Blade’in öncelikle paslanmaz malzemeden yapılması gerekiyor. Bu parçanın paslanması muadil toner kartuşu için ciddi oranda tehlike arz eder. Baskı kalitesi zamanla bozulacak ve yazıcıdan aldığınız verimi düşürecektir.

Wiper Blade (Drum Bıçağı)

Metal gövdeye ve kauçuk kenarlara sahip olan Wiper Blade parçasının en temel görevi, drum üzerindeki toner tozu artıklarını temizlemektir. Dakikada 50 sayfa yazdırma kapasitesine sahip bir lazer yazıcı düşünelim. Bir yazdırma döngüsü tamamlandığında, Şarj Merdanesi (PCR) bu baskıdan kalan görüntüleri temizler. Ancak drum’un üzerinde kalan toner tozlarının, sonraki baskıların kalitesini etkilememesi için yüzeyden temizlenmesi gerekir. İşte Wiper Blade tam burada devreye giriyor.

Kusursuz bir baskı için Wiper Blade’in durumunu takip edin, aşınması durumunda hem tonere hem de yazıcıya zarar vereceğinden dolayı mutlaka değiştirmeniz gerekiyor.

Muadil toner parçalarından ve kalitelerinin öneminden bahsettik. Artık her muadil tonerin aynı kaliteye sahip olmadığını biliyorsunuz. DCP Toner olarak, yalnızca en iyi muadil toner satışı gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizi güvenle satın alabilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Toner_kartu%C5%9F


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı