Yazıcı şeridi nedir? Türleri nelerdir?

Yazar:
Tarih:

Yazıcı şeridi nedir? Türleri nelerdir?

Nokta vuruşlu baskı, mürekkebin mizanpaj için nispeten düşük çözünürlüklü bir nokta matrisi kullanılarak bir yüzeye uygulandığı bir bilgisayar baskı işlemidir. Yazıcı şeritleri, nokta vuruşlu yazıcıların en önemli parçalarından biridir. Bu makalemizde Yazıcı Şeridi Nedir?, Yazıcı Şeridi Ne İşe Yarar? ve Yazıcı Şeridi Türleri Nelerdir? sorularına yanıt vereceğiz.

OKI ve Epson yazıcı şeridi, piyasada en kolay bulunan yedek parçalar arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı kullanıcılar, nokta vuruşlu yazıcı seçerken OKI ve Epson üzerinde yoğunlaşıyor.

Yazıcı şeritleri, toner ve kartuşlu yazıcılara oranla daha ucuz ve daha uzun ömürlüdür. Kurumsal kullanıcılar, hem nokta vuruşlu yazıcıların dayanıklı olması hem de yazıcı şeridi maliyetinin düşük olması nedeniyle tercihlerini nokta vuruşlu modellerden yana kullanıyor. 

Yazıcı Şeridi Nedir?

Baskı cihazları, dijital görüntüyü belirli kaynaktan elde ettikleri renkler ile belirlenen zemine aktarma işini üstleniyor. 1970’li yıllardan beri en çok tercih edilen yazıcı türlerinden biri olan nokta vuruşlu yazıcılar, baskı için yazıcı şeritlerine ihtiyaç duyar.

Yazıcı şeridi, baskı kafasında yer alan iğnelerin (pin olarak da bilinir) önünden geçerek mürekkebin kağıda işlenmesini sağlıyor. Yazıcı şeridi, nokta vuruşlu yazıcılarda baskı kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak nitelendirilebilir.

Yazıcı şeritlerinde kullanılan mürekkep ve bez kalitesi, baskı kafası ile kağıt arasındaki temasa doğrudan etki ediyor. Bununla birlikte yazıcı şeritlerinin dış iskeletinde kullanılan malzemenin kalitesi, baskı kafasının erken bozulmasına sebep olabilir. Bir başka deyişle, uygun fiyatlı bazı muadil yazıcı şeritlerinin yazıcılara zarar verdiğini söyleyebiliriz.

Yazıcı Şeridi Ne İşe Yarar?

Yazıcı şeridi, en basit tabir ile nokta vuruşlu yazıcıların kartuşu olarak tanımlanabilir. Yazıcı şeritleri, tıpkı daktilolarda olduğu gibi mürekkebe batırılmış bir kumaş şeridi kağıda vurarak darbeyle yazdırma işlemini gerçekleştirmeyi sağlıyor.

Yazıcı şeritleri, diğer yazıcı türlerinin aksine mekanik aksam ile çalıştığı için mürekkep bittiğinde yazdırma işlemini yarıda bırakmaz. Bununla birlikte kullanıcılar, yazıcı şeridinde yer alan mürekkebin bittiğini baskı kalitesinden kolay bir şekilde anlayabilir.

Yazıcı Şeridi Türleri Nelerdir?

Tek kullanımlık ve tekrar doldurulabilir olmak üzere temelde iki farklı yazıcı şeridi türü bulunmaktadır. Bununla birlikte kullanıcılar, hem yazıcı markalarının ürettikleri yazıcı şeritler

Her sektörde olduğu gibi baskı sektöründe de kaliteli ve kalitesiz muadil ürünler bulunuyor. Muadil yazıcı şeridi almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı detayları sizler için derledik.

  • Yazıcı şeridini satın almadan önce göz önünde bulundurmanız en önemli faktörlerden biri, baskının önceki metre başına karakter baskı sayısıdır. Yazıcı şeritlerinin metre başına lak karakter sayısı, yazıcının bir şerit ile ne kadar baskı alabileceğini gösterir.
  • Yazıcılarda bulunan motorlar, yazıcı şeritlerinin tasarımı nedeniyle zorlanabiliyor. Yüksek malzeme kalitesiyle üretilen yazıcı şeritleri, yazıcı motoruna binen yükü azaltarak yazıcının ömrünün kısalmasına engel oluyor.
  • Yekpare gövdeye sahip yazıcı şeritleri, baskı kafasına en az zarar veren tür olarak nitelendiriliyor. Bununla birlikte kaynak ile birleştirilen yazıcı şeridi parçalarının işçiliği de yazıcının uzun ömürlü olmasında büyük rol oynuyor.
  • Kullanacağınız alana göre, tekrar doldurulabilen muadil yazıcı şeritlerini tercih edebilirsiniz. Ancak tekrar doldurulabilen yazıcı şeridi aldığınızda dolduracağınız mürekkebin kullanım ömrüne ve kalitesine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu tür yazıcı şeritleri, parçayı sökmeden yeniden doldurma imkanı sunuyor. Yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılara yeniden doldurulabilir yazıcı şeritlerini önermiyoruz.
  • Yazıcı şeridi satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli unsur ise mürekkep kalitesi. Mürekkep yoğunluğu ve kontrastı düşük yazıcı şeritleri, kısa sürede kullanım ömrünü tamamlayarak maliyeti artırıyor.

Kartuş çeşitleri ise birbirinden farklıdır. Şu şekilde sıralanabilir;
 Muadil Kartuş modelleri;


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı