Yazıcı baskı kalitesi testi nasıl yapılır?

Yazar:
Tarih:

Yazıcı baskı kalitesi testi nasıl yapılır?

Baskı kalitesine etki eden en önemli etkenlerden biri DPI (DOTS PER INCH) değeridir. Kaliteli baskı almak için ve yazıcınızın baskı kalitesini test etmek için yüksek DPI çözünürlüğüne sahip dosyalar ile çıktı almanız gerekiyor. DCP Toner markalı tüm

Bununla birlikte, muadil tonerlerimizdeki yüksek baskı kapasitesi ve yüzde yüz uyumluluk sayesinde sorunsuzca çıktılarınızı almaya devam edebilirsiniz. Şimdi baskı testi ile ilgili neler yapılması gerektiğini anlatan yazımıza başlayalım.

Baskı kalitesi testi nasıl yapılır?

Mürekkep kartuşlu ve tonerli yazıcılarda baskı kalitesi test aşamaları farklılık göstermektedir. Standart çıktılar, genellikle 72 DPI çözünürlüğündedir. Bununla birlikte, görsel kalitesine önem verilen baskılarda 300 ve 600 DPI tercih edilmektedir.

Baskı kalitesini en iyi şekilde test edebilmeniz için 600 DPI çözünürlüğe sahip dökümanları yazdırmanızı tavsiye ediyoruz. Baskı testi için yazıcı üreticisinin tavsiye ettiği kağıtları kullanmanızı öneriyoruz. Lazer yazıcıların belirli bir kağıt türü ve kalınlığını kullanmak için önceden kalibre edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Muadil Toner Baskı Kalitesi

Baskı kalitesi testlerini kendi oluşturduğunuz dökümanlar ile yapabilmek için kalibrasyon işlemi yapılmış monitör ile çalışmanız gerekmektedir. Kalibrasyonu yapılmamış monitörler, gerçek hayatta karşınıza çıkacak renk gamından farklı renkler görmenize sebep olabilir.

Lazer yazıcılarda baskı kalitesi testi işlemi için:

Lazer yazıcılarda, kullanımdan ve ortam koşullarından dolayı zamanla kağıt, toner ve toz parçacıkları birikebilir. Kalitesiz muadil toner kullanmak gibi durumlar, yazıcının baskı kalitesini olumsuz etkilemektedir. Yazıcınızın kaliteli baskılar yapabilmesi için kaliteli sarf malzemeleri kullanmalısınız. Sağlıklı bir baskı testi yapmak için, test baskısı öncesinde temizleme modunu kullanarak cihazınızı artıklardan arındırabilirsiniz. Temizleme modunun süresi ve aşamaları, yazıcı marka ve modeline göre farklılık göstermektedir.

Yazımızın devamında paylaştığımız 600 DPI test sayfası ile yazdırma kalitenizi kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız tonerde herhangi bir sıkıntı olmadığını düşünüyorsanız cihazınızın yazdırma hızını değiştirerek çıktının doygunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Yazıcılar için yayınlanan yazılım güncellemeleri, baskı kalitesini artırmanıza yardımcı olabilir. Cihazınızın firmware güncellemesini ve bilgisayarınızdaki sürücülerin güncellemesini yaptıktan sonra tekrar test baskısı alarak aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.

ASTM International adlı organizasyon, yazıcılarda standartları belirleyen kuruluşlar arasında yer alıyor. ASTM tarafından yayınlanan test dökümanlarıyla yazıcınızın hızını ve baskı kalitesini test edebilirsiniz.

Muadil Toner Baskı Kalitesi

Renkli yazıcılarda, test baskısında soluk bölge olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir solukluk varsa, ilgili toneri çıkarıp yatay şekilde birkaç kez salladıktan sonra tekrar takın. Test baskısı aldığınızda sorun devam ediyorsa toneri değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Yeni toner taktıktan sonra baskılarınızda problem devam ediyor ise, yazıcınızınızı yetkili bir servise inceletmeyi düşünebilirsiniz.

DCP Toner bünyesinde satılan muadil tonerlerin baskı kalitesi konusunda sıradan muadil toner markalarından bir adım önde olduğunu belirtmekte fayda var. Orijinal toner, muadil toner ve onarılmış toner arasındaki farkı öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Satın alma işlemleri ve diğer detaylar için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Mürekkep kartuşlu yazıcılarda baskı kalitesi testi işlemi için:

Mürekkep kartuşlu yazıcılar, günümüzde son kullanıcıların fiyat avantajı nedeniyle tercih ettiği yazıcı türleri arasında yer alıyor. Uzun süredir kullanmadığınız kartuşlu yazıcınızı, belirli testlerden geçirip cihazda ve kartuşlarda herhangi bir sorun olup olmadığını kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Kartuşlu yazıcılarda ağırlıklı olarak siyah kartuş testi, kuruma testi ve yüz testi yapılmaktadır. Siyah kartuş testi ile cihazınızın siyah renk kalibrasyonunu kontrol edebilirsiniz.

Kuruma testi, kartuşlu yazıcılarda mürekkep sürelerini belirlemenize olanak tanır. Yazıcınızın kuruma testini gerçekleştirerek optimal yazdırma süresini hesaplayabilirsiniz.

Yüz testinde ise CMYK kartuşların kalitesi kontrol edilmektedir. Fotoğraf ile yapılan baskı kalitesi testi sayesinde cihazınızın kalibrasyon durumunu da tespit edebilirsiniz. Mürekkep kartuşlu yazıcılarda cihazın ve kartuşların baskı kalitesini korumak için belirli aralıklarla çıktı almanızı tavsiye ediyoruz.

Kaliteli muadil kartuşlar, en az OEM kartuşlar kadar iyi çıktı almanıza imkan tanır. DCP Toner’den satın aldığınız kartuşları, baskı kalitesi testinden gönül rahatlığıyla geçirebilirsiniz.

Yazıcı baskı kalitesi test sayfası

Yazıcınızın testini ya da toner ve mürekkep kartuşlarınızın testini yapmak için buraya tıklayarak baskı testi sayfasına erişebilir, renkli veya siyah beyaz şekilde çıktı alarak baskı kalitenizi test edebilirsiniz.


Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

book Blog & Haberler

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı